gdy rozum spi recenzja memento mori

Tematyka fantastyczna jest bardzo pożądana w społeczeństwie PBFowym, ale jednocześnie rodzi konkretnie wymagania potencjalnych użytkowników wobec wymarzonego tworu. Światy, w których można wcielić się w wampira, wilkołaka czy demona budzą ciekawość i przyciągają graczy, a staranne wykonanie zapewnia, że forum za szybko nie zniknie w odmętach internetu. Jak będzie z Memento Mori? Zakątek ten przedstawia się na pewno interesująco, a co dokładnie oferuje?

Każdy chciałby być częścią prężenie rozwijającego się miasta jakim jest Astoria, chociaż nie każdy wie, że miasto to upatrzyli sobie nie tylko ludzie na swoją siedzibę. Z kolei Jewell to miasteczko otoczone lasami z dużą liczbą obywateli, mających korzenie rdzennie amerykańskie. Wstęp do fabuły Memento Mori wprowadza nas w klimat tych dwóch miast, natomiast jest to opis na tyle mglisty, że nie określa celu fabuły, istoty wokół której toczy się rozgrywka. Tego brakuje tym bardziej, że w zasadzie wątek ten wydaje się skrótem tematów charakteryzujących obie główne lokacje - Miasto Astorię i Miasteczko Jewell. Miejscowości te zostały opisane dość ciekawe ze zwróceniem uwagi na historię, społeczeństwo oraz najważniejsze obiekty i ich otoczenie. Bestiariusz nie jest zbyt obszerny, ale treściwy z uwzględnieniem miejsca występowania danych stworów i ich słabości, zaś wątek z legendami zawiera póki co tylko opowieść o kopalni i chociaż to niewiele, to na początek wystarczająco. Dobrze by było jednak gdyby ten temat rozwinął się w przyszłości i wzbogacił o kolejne historie. Odrębny wątek poświęcono na wierzenia, które krótko scharakteryzowano. Tutaj wydaje mi się, że szczególny nacisk powinno się położyć na religie, które będą miały mocne odbicie na fabule i je szczególnie rozbudować, bo krótki opis to trochę za mało w takim wypadku. Na Memento Mori można być nie tylko zwykłym człowiekiem, ale także zmiennokształtnym skinwalkerem, pozbawionym człowieczeństwa demonem, przemieniającym się w bestie wilkołakiem, żywiącym się krwią wampirem oraz chroniących innych przed złem łowcą. Wszystkie te grupy zostały opisane z uwzględnieniem historii, cech szczególnych, stosunku do innych grup czy umiejętności, a z pomocą przychodzi również FAQ, które rozwiewa wątpliwości dotyczących wielu kwestii związanych z tymi zrzeszeniami. Na mechanikę forum przeznaczono jeden temat. Opiera się ona na punktach statystyk, które są rozdzielane na siłę, wytrzymałość, spostrzegawczość i zwinność, zaś o skutkach i powodzeniu akcji decyduje zestawienie tychże statystyk z wynikiem rzutu kością. Punkty statystyk można zdobyć na drodze zdobywania punktów doświadczenia, a punkty doświadczenia zdobywa się przez pisanie postów. Wyższy poziom rasy osiągamy chociażby poprzez wykonywanie misji. W wątku z mechaniką wyróżniono także moce poszczególnych ras i sposób ich używania. Podsumowując ten zbiór wiedzy przedstawia się on zachęcająco, chociaż można odnieść wrażenie, że niektóre elementy mogłyby zostać bardziej rozbudowane i potraktowane z większą dbałością.

Regulamin forum przedstawia się dość standardowo. Na forum panuje zakaz bilokacji, co na pewno zwiększa realizm rozgrywki i chociaż retrospekcje nie mogą służyć do obchodzenia tego punktu, to ustalenie odstępu przynajmniej doby pomiędzy aktualną fabułą postaci a retrospekcją, daje możliwość takiej wielowątkowości, bo jest to po prostu zbyt krótki odstęp. Bardzo słusznie zaznaczono, że nieodgrywanie rasy zgodnie z kanonem, może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami, co również zwiększy klimat rozgrywki, a fakt, że MG może pojawić się w każdym wątku zapewne ucieszy fanów aktywnych sesji prowadzonych z udziałem Mistrza Gry. Oprócz spisów ludności czy spisów stanowisk pracy znalazł się także spis rodzin łowców, co ułatwi chętnym na dołączenie do tej grupy, wykreowanie swoich postaci, aczkolwiek ich opisy jednak przedstawiono zbyt krótko. Można by się pokusić o bardziej obszerne rozpisanie poszczególnych familii i wyróżnienie ich cech charakterystycznych. Dla urozmaicenia gry wprowadzone zostały również paski życia i energii, chociaż ta informacja raczej powinna być w temacie z mechaniką niż wrzucona do działu z prologiem forum.

W dziale Mistrza Gry można znaleźć zarówno poradnik rzutów kością (dla nieobeznanych z takim systemem rozgrywek), temat służący aktualizacjom punktów doświadczenia czy sklepik Mistrza Gry (póki co z bardzo ubogim "asortymentem"). Oprócz tego poznamy tu także wzór informatora, który ma służyć uszczegółowieniu tego co postać posiada i co zdobywa w ramach nagród, a jedynym jak na razie eventem było rozegranie Halloween w Pandemonium. Ważne jest też wskazanie na tzw. "Sezon I" czyli w zasadzie rozdział fabularny wokół którego aktualnie toczą się na forum wydarzenia. Wzór karty postaci uwzględnia najważniejsze informacje o bohaterze, aczkolwiek zdecydowanie brakuje tu pola do opisania charakteru, który jest przecież bardzo ważnym elementem kreacji postaci, a samo wskazanie zalet i wad jest jednak mało satysfakcjonujące. Ukryte natomiast pozostają informacje dla Mistrza Gry czyli lęki i pragnienia naszego podopiecznego, co ogranicza te wiedzę tylko do prowadzących, a to z kolei zwiększa realizm zabawy, bo pozostawia pewne wiadomości poza wiedzą innych graczy. Karty postaci są dość różnorodne, wiele z nich przedstawia się ciekawie i starannie (nie licząc tych nieszczęsnych zalet i wad, które traktowane są po macoszemu). Oprócz tego na forum funkcjonuje także spis NPC, który przedstawia najważniejsze postacie nieodgrywane przez graczy.

Każda lokacja na forum zawiera fotografię oraz opis, przy czym trafiają się też bardziej szczegółowe informacje na temat danego miejsca jak chociażby mapki. Rozgrywki na Memento Mori są bardzo różnorodne. Mają miejsce zarówno zwykłe pogawędki jak i konflikty, układy, narady, kwestie opętania, wdrażane są istotne informacje fabularne poprzez chociażby protesty przeciwko zamknięciu kopalni, a sesje z Mistrzem Gry prezentują się ciekawie i skłaniają postacie do zdobywania pewnych wiadomości czy przeszukiwania pewnych miejsc. Może brakuje nieco większych akcji, ale to co jest obecnie stanowi interesującą zapowiedź tego co może dziać się w przyszłości.

Jeśli chodzi o wygląd forum, z całą pewnością można powiedzieć, że zostało ono wykonane starannie, pomimo pozornej prostoty. Kolorystyka utrzymana jest w czerniach, szarościach i czerwieniach czyli stosownie do klimatu tematyki. Obrazek w nagłówki zmienia się po kliknięciu, a tabelka z ogłoszeniem, chociaż prosta zawiera wszystkie podręczne informacje i odnośniki. Sam wygląd działów przedstawia się całkiem schludnie, aczkolwiek można by dobrać nieco lepiej grafiki w działach, które się po prostu powtarzają bez względu na charakter działu i nieco też może przeszkadzać "kółeczko" skrywające liczbę tematów i postów, które przykrywa część opisu działu. Kolory grup są odpowiednio stonowane, dzięki czemu nie rażą po oczach, a na dole strony zostały w ciekawy sposób zaprezentowane krótkim opisem.

Memento Mori to forum, które wciąż jest na rozbiegu. Wiele elementów można by jeszcze rozbudować, dopracować i poszerzyć, aczkolwiek to co obecnie można zobaczyć i przeczytać na tym tworze przedstawia się naprawdę zachęcająco i ciekawie. Ten PBF zdecydowanie może jeszcze rozwinąć skrzydła i nie jednego użytkownika wciągnąć w wir nadnaturalnych przeżyć.

 

Jass

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz