Odpicuj mi forum - cz. 1 - Hosting

Zacznę może od tego, co ten poradnik ma na celu. Otóż pokazuje on na przykładzie, jak na dowolnym forum wykorzystywać darmowe, gotowe skrypty jQuery, których w Internecie jest cała masa. Ok, brzmi fajnie, pora na nasz przykład.

Cały poradnik (który z założenia będzie miał 4 części) oparty zostanie o przykładową bibliotekę z gotowymi sliderami: http://kenwheeler.github.io/slick/

A rezultat można oglądać na moim forum testowym: http://teststuff.cba.pl/index.php (dorzuciłem tam po drodze inne przykłady, aby pokazać różnorodność możliwości, ale to na sliderze się tutaj skupimy).

Jak widać w wyniku skorzystania z biblioteki na naszym forum mamy darmowy, w pełni działający i gotowy do dostosowywania do własnych potrzeb slider z całą masą bajerów (jest ich tak dużo, że pewnie nawet nie będzie Wam się chciało o wszystkich czytać).

Dobra, a więc po kolei. Od czego zacząć?

Najważniejszy jest hosting! Hosting, na którym stoi forum jest rzeczą absolutnie podstawową jeśli chodzi o nasze możliwości zarządzania forum. Czego więc wymaga się od hostingu, żeby móc korzystać z dziesiątek tysięcy gotowców zamieszczonych w Internecie? Dostępu do FTP. Jeśli masz więc już swoje forum na jakimś hostingu, które oferuje dostęp przez FTP, to możesz całą tę część poradnika pominąć i przejść od razu dalej.

"Co to jest FTP?!" – nie będę wchodził w nudne szczegóły, tylko skupię się na pokazaniu, jak z niego skorzystać. W skrócie jest to protokół, dzięki któremu wrzucimy nasze pliki na serwer, gdzie będzie nasze forum. To znaczy, że z jednej strony mamy nasz komputer lokalny, przed którym siedzimy i na którym możemy mieć jakieś pliki, a z drugiej gdzieś tam na świecie jest serwer, który udostępnia nasze forum publicznie dla wszystkich zainteresowanych.

Okej, łatwe. Jeszcze raz podkreślam, że nasz hosting musi nam oferować dostęp przez FTP. Hosting może być płatny, może być darmowy, byleby oferował taką funkcjonalność. Ja w ramach poradnika wykorzystam hosting cba.pl, który dostęp do FTP udostępnia (jak i do bazy danych, to też ważne).

Na wybranym hostingu (oferującym dostęp do FTP!) zakładamy więc swoje konto i się na nie logujemy. Naszym oczom powinien ukazać się nasz główny panel. Dla cba.pl wygląda on tak:

Obrazek

Przy okazji już tego screena zwrócę tylko uwagę na pewien drobny fakt (poza posiadaniem konta FTP i dostępu do bazy MySQL), mianowicie "Aktualna wersja PHP" jest równa 5.6. Jest to spoko wersja, wspierana przez phpBB3.1, na którym to mój poradnik będzie się opierał.
JUŻ TERAZ NASZA STRONA O WYBRANEJ PRZEZ NAS DOMENIE DZIAŁA! MOŻESZ WEJŚĆ NA SWÓJ LINK I ZOBACZYĆ STRONĘ TYMCZASOWĄ (w moim przypadku jest to: http://tutorialjquery.cba.pl/).

Po kliknięciu w zakładkę "Konta FTP" widać, że faktycznie posiadamy swoje własne konto FTP:

Obrazek

Pierwszą i zarazem jedyną opcją, jaką w tym panelu musimy zrobić to utworzenie bazy danych w tym celu wybieramy "Bazy danych", a później przycisk "Dodaj", a następnie wypełniamy wszystkie pola. Przykładowo:

Obrazek

Jeśli wszystko dobrze poszło to powinniśmy zobaczyć, że faktycznie mamy naszą bazę danych:

Obrazek

W razie jakby ktoś nie wiedział, to zapamiętujemy te nasze dane do bazy danych (konkretnie rzecz ujmując hasło, bo resztę zawsze możemy sprawdzić w panelu).

Dobra, mamy hosting z FTP, z bazą danych MySQL, z obsługą PHP. Jednym słowem mamy wszystko, żeby postawić od zera swoje własne forum. Jako że lubię i mam z nim doświadczenie ja wybieram najnowszą wersję phpBB czyli phpBB-3.1.9. Ma masę fajnych bajerów, ale koniec końców to nieistotne z punktu widzenia tego poradnika. Hosting, baza czy silnik forum mogą być dowolne byleby hosting udostępniał FTP.

Pora postawić na naszym skonfigurowanym hostingu nasze forum. Ściągamy więc nasz silnik forum, jako paczkę .zip czy jak tam jest dostarczana) w moim przypadku pobieram ją z oficjalnej strony phpBB: https://www.phpbb.com/downloads/. Następnie archiwum .zip rozpakowujemy i TADAM, mamy lokalnie nasze forum. Czyli u nas na kompie, na tym, przed którym siedzimy mamy nasze forum. Jaki jest problem? Otóż musimy je przenieść na serwer i właśnie tutaj wchodzi do akcji FTP i właśnie dlatego był wymagany. Dzięki FTP możemy wrzucić nasze forum na serwer i udostępnić je publicznie (zachowując przy tym nad nim pełną kontrolę, o czym nieco później).

Żeby skopiować nasze forum z lokalnego komputera na serwer potrzebujemy klienta FTP. I tutaj po raz kolejny mamy dowolność, ale ja w ramach tego poradnika stosuję dobrze mi znany program FileZilla: https://filezilla-project.org/

Ponownie zwracam uwagę, że ściągamy klienta FTP, gdyż serwer znajduje się gdzieś tam w świecie i udostępnia nam go cba.pl.

Po ściągnięciu i instalacji otwieramy program FileZilla. Program służy do przerzucania plików między lokalnym komputerem a zdalnym serwerem, nic więc dziwnego, że główny ekran dzieli się na te dwie części:

Obrazek

U mnie po lewej części przeszedłem już do tego katalogu, gdzie wcześniej wypakowałem moje phpBB-3.1.9 stąd też widać te różne foldery.

Chwilowo prawa część jest pusta. Jest to spowodowane tym, że się nie połączyliśmy z naszym serwerem FTP. To kolejny krok. Klikamy więc odpowiednio "Plik"->"Menedżer stron" następnie wybieramy opcję "Nowy adres" i wypełniamy wszystkie pola. Jak je wypełniamy? Otóż wszystkie niezbędne informacje są w naszym panelu cba.pl w zakładce "Konta FTP" (czyli de facto wyłącznie nazwa konta). Po wypełnieniu wygląda to jakoś tak w zależności od waszych danych, które podaliście przy rejestracji:

Obrazek

Po wypełnieniu klikamy "OK", później znowu otwieramy menedżera stron, wybieramy naszą nowo dodaną stronę i klikamy "Połącz". Jeśli wszystkie dane były poprawne to powinniśmy ujrzeć coś takiego:

Obrazek

Jak widać w lewej części, lokalnie mam całe phpBB-3.1.9, po prawej na serwerze natomiast mam 3 domyślne, początkowe pliki. Jako że chcemy udostępnić nasze forum, to powinniśmy przenieść wszystko to, co z lewej (adm, assets itp. aż do web.config) na prawą (z lokalnego kompa na serwer). W tym celu zaznaczamy wszystko jak leci, klikamy PPM i wybieramy "Wyślij":

Obrazek

Jeśli po drodze wyskoczą jakieś komunikaty o tym, że plik już istnieje wybieramy dla każdego z nich "Zamień". Plików łącznie jest coś koło 2000 więc trochę to może potrwać, ale wrzucamy teraz całe nasze forum i robimy to tylko raz.

Po przesłaniu wszystkiego bez błędów na serwerze mamy nasze forum (a konkretnie rzecz ujmując to silnik forum). W FTP wygląda to tak:

Obrazek

Ogółem bez niespodzianek, wszystko z lokalnego komputera dotyczące phpBB-3.1.9 przeniosło się na zdalny serwer. Uff, udało nam się wgrać skrypt phpBB, możemy teraz wejść na naszą domenę i go podziwiać. W moim przypadku jest to pod adresem: http://tutorialjquery.cba.pl

Zwiastunem poprawnego skopiowania plików jest ekran powitalny phpBB:

Obrazek

Teraz przechodzimy krok po kroku przez instalację. Praktycznie cały czas klikamy przysłowiowe "Dalej". Aż do kroku "Database settings", gdzie musimy podać dane do naszej bazy danych, którą utworzyliśmy już wcześniej:

Obrazek

Wypełniamy to wszystko zgodnie z tym, co podawaliśmy przy tworzeniu. Szczegóły możemy podejrzeć w naszym panelu na cba.pl w zakładce "Bazy danych". Potwierdzeniem poprawnych danych będzie komunikat "Successful connection".

Dalej wypełniamy dane konta administratora forum, a mogą być one praktycznie dowolne. Następnie znowu klikamy ciągle "Dalej". Na etapie "Advanced settings" można by teoretycznie coś pozmieniać, ale to tylko jak mamy pojęcie co robimy. Nam wystarczy domyślna konfiguracja, więc oczywiście klikamy "Dalej".

Jeśli wszystko poszło dobrze zobaczymy taki oto ekran końcowy instalatora:

Obrazek

UWAGA! Jak mówi pogrubiony tekst na ekranie końcowym, aby rozpocząć korzystanie z forum należy z serwera FTP usunąć/przenieść/zmienić nazwę katalogu "install". A więc dokładnie to robimy. W FileZilli zaznaczamy nasz katalog "install" (TEN NA SERWERZE PO PRAWEJ STRONIE) i klikamy "Usuń":

Obrazek

I to koniec. Przechodząc na naszą stronkę, czyli w moim przypadku pod adres: http://tutorialjquery.cba.pl zostajemy powitani przez nasze nowe, działające forum phpBB-3.1.9, które wrzuciliśmy przez FTP na serwer cba.pl. Oczywiście forum nie musi być ani phpBB-3.1.9, ani hosting nie musi być cba.pl, akurat takie wybrałem na potrzeby przykładu. Instalacja dla innych podejrzewam, że jest bardzo analogiczna.

Tym samym kończy się część 1 poradnika. Reasumując: założyliśmy domenę na hostingu z dostępem FTP, utworzyliśmy w nim bazę danych, ściągnęliśmy nasz silnik forum, ściągnęliśmy naszego klienta FTP, przez FTP wrzuciliśmy nasz silnik na serwer, następnie zainstalowaliśmy forum z silnika i na koniec usunęliśmy katalog "install" (być może, że w innych silnikach procedura ta wygląda inaczej).

Pora chyba odpowiedzieć na pytanie, czemu dostęp FTP jest taki kluczowy? Otóż teraz mamy pełny i nieograniczony dostęp do wszystkich plików naszego forum. Możemy edytować dowolne pliki, w tym stronki .html, skrypty .php, pliki styli .css i w ogóle wszystko. Mamy absolutną kontrolę nad tym, jak nasze forum działa i wygląda. Możemy wszystko wszędzie zmienić. Pamiętajcie tylko, że z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Możecie zrobić wszystko, a to oznacza, że możecie popsuć wszystko. Nie należy się jednak bać, mamy możliwości i należy z nich korzystać.

Kolejna część poradnika zajmie się bliżej jQuery, tym jak je dodać oraz jak z niego korzystać.

Luxter

Additional Info

 • Data publikacji: Środa, 27 Lipiec 2016

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (4)

 • Wielkie dzięki za poradnik, z pewnością pomoże osobom które ze stroną techniczną są niezbyt obeznane. Wszystko dla mnie jasno wyjaśnione, używasz wygodnego i prostego słownictwa, przez co nie muszę wyszukiwać w internecie "co znaczy X?". Generalnie, czekam na dalsze części, oby trzymały poziom.

 • Cieszę się, że poradnik się spodobał. W kolejnych częściach nadal trzymamy się przykładów (nawet interaktywnych), fragmentów kodu i dużej liczby screenów, więc powinno być dobrze.

 • To dobrze- sam nie wiem jak stawiać forum, a ty to tak przedstawiasz że nie jest to straszne. A że coś tam knujemy ze znajomymi... no, poradnik na pewno się przyda!

 • klik

  Cześć!

  Jakiś czas temu korzystałam z tego poradnika, ale nie wszystko poszło zgodnie z planem. Przy wysyłaniu z 20 000 plików większość nie została przesłana, a po wszystkim nie pojawił się komunikat. Może zrobiłam coś źle, nie mam pojęcia. W każdym razie, po odświeżeniu laptopa postanowiłam zrobić to drugi raz ze wskazaniem na szczegóły. I tak oto w FileZilli po prawej stronie nie mam trzech początkowych plików, ale tylko jeden - być może wynika to właśnie z braku pozostałych dwóch. Wszystko wygląda tak: klik.
  Byłoby super gdybym wiedziała co robię źle.

  Joanne.

Dodaj komentarz